Profesjonalne usługi 3D

 

Skanowanie 3D

 

Modelowanie 3D

 

Drukowanie 3D

w czterech technologiach:
FDM (Fused Deposition Modelling),
SLA (Selective Laser Sintering),
SLS (Stereolithography),
BINDER JETTING


NOWOŚĆ!
BINDER JETTING

W pełni przemysłowa technologia druku 3D o niespotykanych wydajnościach, umożliwiająca produkcję dużych partii elementów w krótkim czasie.
Technologia mogąca konkurować z usługami CNC. Elementy w tej technologii wykonywane są za pomocą drukarek firmy ExOne.
Popularne materiały: Piasek (głównie przemysł odlewniczy), stal nierdzewna 316L, srebro 925 i inne.

Na co zwrócić uwagę wybierając technologie druku 3D?

1. Jakość wydruku 3D

Jakość wydruku 3D i szczegółowość musimy uzyskać już na poziomie wykonania projektu/modelu do wydruku 3D. Wykorzystując profesjonalne narzędzia do projektowania 3D np. programy CAD firmy Autodesk, otrzymamy model trójwymiarowy o wymaganej szczegółowości. Należy jednak pamiętać aby dopasować szczegółowość modelu do skali w jakiej będziemy wykonywać wydruk 3D. Z drugiej strony, nie ma potrzeby uszczegóławiać modelu do detalu jeśli będzie drukowany w skali np. 1:2000.

2. Wielkość wydruku 3D

Drukarki 3D do użytku domowego lub drukarki 3D półprofesjonalne mają zwykle mały blat roboczy rzędu 20×20 cm. Wydrukowanie dużej makiety urbanistycznej obejmującej większą część miasta będzie wymagało sztucznego przycięcia do mniejszych jednostek czego możemy uniknąć przy zastosowaniu drukarek 3D przemysłowych (np. 3DGence INDUSTRY F340) z dużym blatem roboczym i komorą grzewczą.

3. Precyzja wydruku 3D

Precyzja wydruku 3D zależy od wybranej metody druku 3D. Przy wydrukach w technologii FDM jakość wydruku 3D możemy także regulować poprzez dobranie odpowiedniej średnicy dyszy drukującej. Drukarki 3D firmy 3DGence dysponują średnicami 0.3, 0.4, 0.5 mm.

4. Czas wydruku 3D

Czas wydruku 3D zależy od jakości wykonania modelu /jego szczegółowości/ oraz średnicy głowicy drukarki 3D w przypadku wydruku metodą FDM. Przykładowo czas wydruku 3D fragmentu makiety terenu zurbanizowanego w skali 1:2000 o wymiarach druku 20x20x12 cm przy użyciu głowicy 0.3 to 38 godzin, a ten sam teren przy użyciu głowicy 0.5 to 14 godzin.

5. Trwałość wydruku 3D

Materiał do druku 3D (filament do drukarki 3D), jaki zostanie wykorzystany, zależy od przeznaczenia i lokalizacji modelu druku 3D. Jeśli druk 3D nie będzie narażony na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne może mieć słabsze własności fizyczne np. model 3D może być wówczas wykonany z materiału PLA. Jeśli natomiast docelowy wydruk 3D będzie narażony na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne wówczas wskazane jest druk 3D z wykorzystaniem materiału typu ABS oraz / lub materiały z dodatkami imitującymi drewno (PLA Wood), metal, przewodzące prąd (V-PLA), itp.

Do realizacji usług wykorzystujemy wysokiej klasy drukarki 3D:

  • 3DGence: 3DGence ONE, 3DGence DOUBLE P255, 3DGence INDUSTRY F340 (FDM)

  • Formlabs: Form 2 (SLA)

  • Sinterit: Lisa (SLS)


Przykładowe wydruki 3D z wyceną.

Najczęściej stosowany materiał do druku 3D w technologii FDM to PLA – ze względu na swoje własności fizyczne i dostępność, nie mniejsze znaczenie ma cena wydruku 3D i biodegradowalność (mączka kukurydziana). Do realizacji wydruków 3D wykorzystujemy również filamenty typu ABS, PVA, nylon oraz z materiały do drukarek 3D z dodatkami imitującymi drewno, metal, przewodzące prąd (V-PLA).

wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami: x-cad@x-cad.pl, tel. 696 00 55 00

PLIKI DO POBRANIA:

Tagi