
Parametryzacja
W nowej wersji ZWCAD 2026 dodano obsługę wiązań geometrycznych i parametrów do kształtów geometrycznych 2D i flexibloków. Dzięki temu, teraz możesz szybko generować części o różnych rozmiarach i ponowne je wykorzystać w różnych projektach poprzez dostosowanie parametrów wiązań.
Parametryzacja w bloku.
Menadżer parametrów
Obsługuje zarządzanie parametrami operacji, parametrami ograniczeń wymiarów, parametrami użytkownika i atrybutami w grafice, w tym definiowanie parametrów, usuwanie parametrów itp.
Ustawienia wiązań w ZWCAD 2026
w najnowszej wersji programu menu umożliwia ustawienia opcji tworzenia wiązań pomiędzy obiektami.
ZWCAD Toolbox
ZWCAD Toolbox zawiera różne popularne funkcje związane z rysowaniem, takie jak warstwy, wymiary i tekst. Panel jest łatwy w obsłudze dzięki jego modularności i można go przyczepić do dowolnej strony programu.
Interfejs
ZWCAD Toolbox jest teraz domyślnie usytuowany po lewej stronie aplikacji. Panel można otwarać poprzez kliknięcie przycisku ikony na pasku narzędzi szybkiego dostępu lub poprzez wpisanie polecenia TOOLBOX .
W opcjach TOOLBOX można wyświetlić, jakie funkcje mają być obsługiwane.
Dodatkowe zmiany w ZWCAD 2026
Dodano polecenie LAYSWITCH, które umożliwia dodanie skrótów klawiszowych dla warstw, dzięki czemu możesz je teraz zmieniać w prosty sposób albo przenosić obiekty pomiędzy nimi.
Dodano także polecenie OBJECTDIMENSION, które po uruchomieniu i wskazaniu obiektu zwymiaruje je dla Ciebie. Pojawiło się także polecenie DIMTEXTDODGE, dzięki któremu możesz rozsunąć nachodzące na siebie wymiary.
Funkcja DIMMERGE powstała po to, abyś mógł połączyć kilka wymiarów obok siebie.
Usprawnienia w blokach w ZWCAD 2026
W nowej wersji programu ZWCAD poprawiono jakość wyświetlania bloków, ich edycji, maskowania i kompatybilności z flexiblokami.
Dodano polecenie ATTIPEDIT, które umożliwia bezpośrednią edycję atrybutu. Można to także zrobić klikając dwa razy myszą z wciśniętym klawiszem Ctrl.
Nowe polecenie CHGBNAME umożliwia zmianę nazwy bloku w prosty i szybki sposób.
Modyfikacje bloku można teraz zastosować do nowego bloku, bez zmieniania obecnego. Można także ustawić nowy punkt bazowy i nazwę a także zastosować zmiany w bloku w określonym obszarze.
W nowej wersji ZWCADa poprawiono również kompatybilność z flexiblokami zarówno w stosunku do poprzedniej wersji programu jak i do innych alternatywnych rozwiązań CAD.
Usprawnienia w drukowaniu
W nowej wersji ZWCAD mocno rozbudowano funkcję SMARTPLOT. Poprawiono interfejs, dodano wiele opcji i zastosowań. Od teraz Inteligentne drukowanie rozpoznaje ramki w przestrzeni modelu i innych rysunkach, dopasowuje rozmiar wydruku do skali a także umożliwia przycięcie rysunku do tych ramek i ustalenie kolejności drukowania.
Usprawniono wydajność drukowania w odcieniach czerni i zapisywania do formatu PDF i DWF, a także dodano wsparcie do PC3.
Funkcja dopasowuje teraz skalę do rozmiaru papieru.
Przy korzystaniu z narzędzia do tworzenia wielu ramek, funkcja umożliwia wiele opcji edycji nazw, m.in. dodanie prefiksów i sufiksów, numeru, rozmiaru czy własnych oznaczeń.
Przy dzieleniu rysunku do osobnych ramek, rysunki są automatycznie ucinane.
Dodano także opcje do wyboru kolejności drukowania zgodnie z przygotowanymi schematami albo ręcznie w oknie. W każdej chwili można podejrzeć każdy z wydruków.
Poprawiono kompresję wydruków do PDF-ów i DWF-ów nawet o 50% w przypadku dużych i skomplikowanych grafik. Dodano w tym celu nową opcję w menu drukowania.
Dodano również obsługę plików konfiguracyjnych PC3 i PMP.
Rozbudowa wyszukiwania
Znajdź i zamień
Dodano funkcję związaną z wyszukiwaniem i podmienianiem tekstu w rysunku. Jest ona dostępna pod znanym i popularnym skrótem Ctrl + F.
Inteligentne wyszukiwanie
Funkcja SMARTSEL została bardzo rozbudowana. Można teraz wygodnie zaznaczać kilka filtrów do szukania obiektów.
Panel Wybierz
Dodano również całą zakładkę na wstążce, związaną z wyszukiwaniem i wybieraniem obiektów.
Dodano funkcję Wybór łańcuchowy, która umożliwia szybkie łączenie obiektów partiami.
Wybieranie
Wprowadzono również interaktywne słowa kluczowe w wierszu polecenia, dzięki czemu można wskazywać kolejne kroki polecenia zarówno myszką jak i klawiaturą.
Rozbudowanie wymiarowania w ZWCAD 2026 – przegląd nowości
Wymiar
W najnowszej wersji programu usprawnione zostało również polecenie do wymiarowania oraz opcje z wymiarami właśnie związanymi.
Funkcja WYMIAR umożliwia teraz wymiarowanie zależne od wybranego fragmentu. Funkcja dostosuje rodzaj wymiaru do tego w którym miejscu użytkownik wskaże myszką, ale może także wybrać konkretny rodzaj w wierszu polecenia.
DIMLAYER
Zmienna DIMLAYER odpowiada za umieszczanie wymiarów na określonej warstwie.
Uchwyty
Dodano również menu do uchwytów, dzięki któremu można wygodniej przenosić i przesuwać opis.
Linie środkowe
Dodano także specjalne funkcje do tworzenia linii środkowych i centrów okręgu.
Same linie środkowe mają osobną kategorię i specjalne uchwyty, dzięki którym można je dopasowywać.
Usprawnienia wyświetlania obiektów
Poprawiono widoczność obiektów, które nachodzą na siebie częściowo lub w całości.
Zmieniono sposób wyświetlania zaznaczonych obiektów w taki sposób, że jest mniej męczący dla oka i bardziej wydajny.
Usprawnienia w wydajności 3D
W dużym stopniu poprawiono również wyświetlanie rysunków 3D. W przypadku rysunków 3D z ponad 1 milionem trójkątnych faset, wykorzystanie pamięci graficznej jest mniejsze o ponad 30%. Bardzo poprawiono również wydajność podczas otwierania grafik, zapisywania, zamykania i podczas przeglądania rysunków 3D. Największą jednak poprawę zanotował proces edycji – aż o 90%.
Inteligentne funkcje
Inteligentne dopasowanie
Dodano funkcję, która umożliwia szybkie wyszukiwanie w rysunku obiektów podobnych do zaznaczonego. Można ustalić wiele opcji, w tym zakres albo tolerancję.
Blok wsadowy
Blok wsadowy to funkcja umożliwia konwersję obiektu do bloku oraz zastąpienie wszystkich podobnych obiektów tym właśnie blokiem. Można wybrać stopień podobieństwa, by ZWCAD sam określił, które obiekty są wystarczająco podobne by je zamienić.
Kiedy już zostaną zaznaczone, można ręcznie odznaczyć jakieś obiekty, które wtedy nie zostaną zamienione.
Zliczanie
Dodano również opcję zliczania obiektów CAD, w prosty i wygodny sposób. Wystarczy dodać obiekty do odpowiedniego menu i ZWCAD sprawdzi ile jest podanych obiektów w rysunku. Można również stworzyć takie zestawienia za pomocą przycisku Utwórz tabelę.
Można także wyszukiwać obiektów i bloków na komputerze, które są podobne do wskazanego obiektu.
Kompatybilność
Poprawiono kompatybilność z innymi programami oraz układami współrzędnych, dzięki czemu ZWCAD obsługuje już ponad 900 układów. Od teraz można dodawać znacznik geolokalizacji do obiektów w rysunku. Taki znacznik może zawierać współrzędne oraz inne informacje, np. opis czy geometrię.
Zestaw instrukcji binarnych LISP został zaktualizowany, aby zwiększyć zdolność ZWCADa do analizowania kodu binarnego FAS poprawiając kompatybilność z plikami FAS/VLX. Ta aktualizacja obsługuje również schematy szyfrowania LISP oparte na kodzie binarnym FAS, zapewniając lepszą ochronę w celu zabezpieczenia swojego kodu źródłowego. Dodatkowo ZWCAD obsługuje teraz ładowanie i używanie szerszego zakresu wtyczek FAS/VLX.