Praca grupowa z użyciem systemu PDM
Podczas gdy systemy PDM zostały pierwotnie zaprojektowane przede wszystkim w celu ułatwienia współpracy między inżynierami, rozwinęły się one tak, aby uwzględniać wszystkie osoby uczestniczące w opracowywaniu produktów.
Jeśli wszyscy uczestnicy i interesariusze mają odpowiedni poziom dostępu do danych i procesów inżynieryjnych, można oszczędzić czas, eliminując konieczność ręcznego dostarczania danych i synchronizacji informacji udostępnianych innym osobom w ramach projektu. Poniżej przedstawiono trzy sposoby, w jakie systemy PDM mogą ułatwić pracę grupową:
Replikowanie danych w wielu ośrodkach
Nawet w przypadku niewielkich i średnich firm produkty są często opracowywane przez zespoły znajdujące się fizycznie w lokalizacjach na całym świecie. W takich przypadkach oprogramowanie PDM staje się konieczne, ponieważ pozwala ono replikować dane w wielu ośrodkach, dzięki czemu wszyscy uczestnicy prac, niezależnie od lokalizacji, pracują z najnowszymi informacjami. Dotyczy to nie tylko plików projektowych, ale również ważnych metadanych związanych z tymi plikami, na przykład: czy plik jest pobrany z repozytorium, kto zajmuje się jego edycją i jaki jest jego aktualny stan w cyklu życia.
Sterowany dostęp do danych spoza działów inżynieryjnych
Systemy PDM mogą udostępniać dane grupom spoza działów inżynieryjnych i pozwalają się upewnić, że te grupy nie mają dostępu do informacji, które nie powinny być im ujawniane, ani możliwości wprowadzania zmian w nieodpowiednich miejscach. Wiele systemów PDM udostępnia również klienta WWW, który ułatwia użytkownikom spoza działów inżynieryjnych dostęp, wyszukiwanie i przeglądanie projektów. Pozwala to uniknąć konieczności instalowania pełnej aplikacji PDM na komputerach.
Bezpośredni dostęp do danych projektowych dla klientów i dostawców
Podobnie jak w przypadku zespołów wewnętrznych istnieje spore prawdopodobieństwo, że dostęp do danych inżynieryjnych powinni również uzyskać dostawcy i klienci. W zależności od tego, jak dużo pracy wykonują, można użyć systemu PDM, aby zapewnić dostęp do pojedynczych plików lub całych projektów. Można w pełni dostosować zakres dostępu, a więc ci użytkownicy mogą wyświetlać lub edytować tylko te pliki, które są wymagane w ramach wykonywanej pracy.
Wnioski
Czy warto rozszerzyć strategię PDM poza zarządzanie plikami CAD?
Wśród firm, które używają systemów PDM, ponad 50 procent już korzysta z możliwości dotyczących zestawień materiałowych oraz procesów zarządzania zmianami i wersjami projektów, co pozwala usprawnić procesy opracowywania produktów. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że takie możliwości będą bardzo użyteczne dla każdego zespołu inżynierów.